Article Index


UNCLE SAM'S EXCELSIOR BAND OF BOYS AND GIRLS IN WEST CUMBERLAND.

The following is the list of the comrades enrolled in the Excelsior Band: -

WHITEHAVEN
~~~~~~~~~~~~

R. DENT, 76, Duke-street.
M. BEWICK, 16, Sandhills-lane
M. J. LUNDY, 10 Peter-street
M. HESLOP, 9, Edgehill-terrace
S. LUNDY, 10, Peter-street
E. SHERWEN, 14, Addison-street
M. A. WILLIAMSON, 64, Duke-street
A. J. BEWICK, 16, Sandhills-lane
JOS. GILL, 6, Carmichael-street
A. THOMPSON, 13, Corkicle
JOS. BURNS, 12, Sandhills-lane
W. W. PEARSON, Victoria-road
A. H. BRAKENRIDGE, 1, Mosswell-terrace
E. J. MCDONALD, Brackenthwaite
L. JOHNSTON, Brackenthwaite
D. THOMPSON, 29, Scotch-street
JOHN MARTIN, 69, Peter-street
FRANK CLARE, 1, Webster's-place, Marlbro'-street
STEWART SHIELDS, 22, Roper-street
ED. HARTLEY, 20, High-street
J. J. MCKEE, 4, Senhouse-street
JOS. W. THOMPSON, 13, Corkicle
J. DUNLOP, North Wall House
JOHN GILL, 6, Carmichael-street
L. PORTER, 7 Tangier-street
M. E. FERGUSON, 8, Sandhills-lane
DORA WILSON, 8, Addison street
H. CURPHY, 11, Schoolhouse-lane
S. A. NICHOLSON, 4, Wellington-row
A. FREARS, 36, New-street
LIZZIE WILSON, 90, New-street
ETHEL ROBINSON, 1, Aviary-street
DAISY HAMPTON, 46, Duke-street
AGNES BEWLEY, 21, Foxhouses-road
EVELYN SKELTON, 152, Queen-street
J. EWBANK, Granary-yard
JAMES DAVIDSON, 9, Market-place
MARY A. CHARLETON, 3, Catherine's-place, West Strand
B. H. NICHOLSON, 4, Wellington-place
JOSEPH BEWLEY, 21, Foxhouses-road
FLORENCE MARY HUSTWAITE, 5, York-terrace, Sunny Hill
MARGARET J. CONNERS, 14, Arrowthwaite
EDWARD MCALLISTER, 102, Middle-row, Newhouses
ALICE WILSON, 10, Lucknow Villa, Coach-road
BETSY WILSON, 10, Lucknow Villa, Coach-road
DANIEL SMITH WALKER, Rottingham
ANNIE M. FERGUSON, 25, Roper-street
LENA WILSON, 9, Cross-street
JOHN ELAND, 16, Plumblands-lane
FLORENCE SHILLITO, 36, Roper-stret
MAGGIE SIMPSON, 19, Queen-street
WM. KELLY, North Wall House
EMMA BARKER, Whitehaven Castle
DANIEL S. WALKER, Rottington
R. A. LINTON, Albion Hotel
HERBERT SHILLITO, Roper-street
MARGARET CASSON, Sandwith
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Uncle Sam's Excelsior Band / Names of Boys and Girls will
continue....................................




UNCLE SAM'S EXCELSIOR BAND OF BOYS AND GIRLS IN WEST
CUMBERLAND.....continued.....................................................................

The following is the list of the comrades enrolled in the Excelsior Band: -

HENSINGHAM
~~~~~~~~~~~~

W. COWAN, Rose Bank
M. WHITE, 20, Beckbottom
ETHEL M. PATTINSON, Main Street
LIZZIE CREEGAN, Main Street
WILLIAM BARRIS, Main Street
JOHN DOUGLAS, Main Street
MAGGIE PROUD, Main Street
ANDREW FINLAY, Main Street
CHARLOTTE PEEL, Main Street
MARY M'FARLANE, Main Street
SARAH JANE CURRY, Main Street
MARY JANE BETHWAITE, Bank's-lane
J. DOWNIE, Bank's-lane
SARAH ANNE HODGSON, Ribton Moor Side
JOHN R. HODGSON, Ribbon Moor Side
NICHOLAS HADWIN, Robton Moor Side
MARY ELLEN CALDER, Rose Bank
LOFTUS ANDREWARTHA, Rose Bank
JOHN J. EWING, Rose Bank
ROBERT F. NICHOL, Rse Bank
JAMES ELLWOOD, Rose Bank
CHRISTOPHER WRIGHT, Keekle Terrace
W. WRIGHT, Keekly Terrace
EDWARD PARRY, 8 Holly-terrace
HERBERT SYDNEY IRELAND, Schoolhouse
FREDERICK STANLEY IRELAND, Schoolhouse
EDITH MARY DOBIE, Hollins Lodge
ANNIE WADE, Brook Bank
WM. DOUGLAS, Low Hensingham
WILLIAM HENRY STEPHENSON, Crown Hotel
THOMAS HORN, Lowther Arms Inn
ROBERT H. PORTHOUSE, 2, Selby-terrace
MAGGIE TURNBULL, Grove Cottages
ANNIE SLEE, New Monkwray
JOHN A. MILLER, Main-street
FRANK THRELFELL, Bow Hall
WM. COWAN, Hollins Lodge
GEOREGE C. E. STRAITON, Rosebank
JOHN PATTINSON, Main-street
MARY PEEL, The Square
WILLIAM COWAN, 5, Marine-terrace
LILY S*ITT, Brookbank
ISAAC HERDMAN, Rosebank
SARAH DOWNIE, Bank's-lane
J. R. ELLBECK, Rosebank
JOSEPH DOBIE, Hollins Lodge
JOSEPH RICHARDSON, Main-street
JANE STRAITON, Rosebank
ROBERT W. SMITH, 5, Marine-terrace
ELEANOR BEATTY, Mirehouse
ELEANOR AIREY, Summergrove
MAYSON FEARON, Keekle Terrace
FLORENCE M. IRELAND, Schoolhouse
ELIZA MAUDE IRELAND, Schoolhouse
JOSEPH DICKINSON, High Row
THOMAS BURNS, Williamson's-terrace
RICHARD BRYAN IRELAND, School House.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Uncle Sam's Excelsior Band / Names of Boys and Girls will
continue....................................
=========================================================




UNCLE SAM'S EXCELSIOR BAND OF BOYS AND GIRLS IN WEST
CUMBERLAND.....continued.....................................................................

The following is the list of the comrades enrolled in the Excelsior Band: -

EGREMONT.
~~~~~~~~~~

A. H. GILBERTSON, 45, South-street
J. R. GILBERTSON, 45, South-street
SARAH JACKSON, 24, Smithfield
MARGARET JACKSON, 24, Smithfield
__________________________________

SEASCALE.
~~~~~~~~

ALBERT TYSON, The Villas
JOSEPH STEELE, Covness Bank.
JANE STEEL, Covness Bank.
J. B. ASHLEY, Railway-terrace
ANNIE JEFFERY, Seascale
ELEANOR PEARSON, Seascale
W. CLEAVER, Seascale Smithy
F. M. J. TYSON, The Glen
MARY CLEAVER, Seascale
S. S. SHERWEN, The How
H. M. WARWICK, The How
W. BATTERSBY, Railway-terrace
R. BRANTHWAITE, Stanley-villas
T. TRIPPIEAR, Seascale
H. LIGHTFOOT, Seascale
J. H. WARWICK, The How
ELIZABETH PEARSON, Seascale
J. KINMARE, 3, Railway-terrace
J. T. BRAITHWAITE, Scawfell Hotel
CATHERINE LIGHTFOOT
MILLICENT BRANTHWAITE
MAY CLEAVER
JAMES REID
ELIZA TAYLOR
EDWARD DICKSON
_________________________________________

WASDALE HEAD.
~~~~~~~~~~~~~

T. S. BEATTIE, Wasdale Head
J. E. WILSON, Wasdale Head
R. B. GARLAND, Wasdale Head
M. A. MIDDLETON, Wasdale Head
J. BATEMAN, Wasdale Head
E. J. BEATTIE, Wasdale Head
W. H. GARLAND, Wasdale Head
I. BATEMAN, Wasdale Head
H. B. BEATTIE, Wasdale Head
R. WILSON, Wasdale Head
SUSANNAH WILSON, Wasdale Head
ROBERT BREW BEATTIE
RICHARD WILSON
'DANIEL BATEMAN
WILLIAM HENRY BEATTIE
_____________________________________________

ENNERDALE.
~~~~~~~~~~

ANNE MOFFAT, Prospect House
FRANCES JACKSON, Stowbank
MARGARET FEARON
HANNAH RAY, High Stowbank
WILLIAM FEARON, Lily Hall

============================================================


UNCLE SAM'S EXCELSIOR BAND OF BOYS AND GIRLS IN WEST
CUMBERLAND.....continued.....................................................................

The following is the list of the comrades enrolled in the Excelsior Band: -

PARTON.
~~~~~~~

ANNIE MCMULLEN, Main-street

DISTINGTON.
~~~~~~~~~~~

J. B. SALKELD, The Hinnings
HANNAH SALKELD, Main-street
H. S. CROOKDALE, Main-street

HARRINGTON.
~~~~~~~~~~~~

JOHN GLEN, Rosehill
R. B. SCARROW, 13, Quay-street

FRIZINGTON.
~~~~~~~~~~~

ANNIE BRADY, Sun Inn
ELIZA I BRADY, Sun Inn
E. CUTHBERT, 164, Parkgate
J. R. KENNEDY, 2, Church-street
B. MULLIGAN
MARGARET FEARON

CLEATOR MOOR.
~~~~~~~~~~~~~~

JOHN WILSON, 53, Leconfield-street
HENRY J. ROBERTS, 22, High-street
HARRIET ROBERTS, 22, High-street
RITA JOHNSTON, 48, Trumpet-road

DRIGG.
~~~~~

ANN ROBERTS, Victoria Hotel
EMILY PHIZACKLEA, Crossings

MOOR ROW.
~~~~~~~~~~

ISSAC WATSON,, High Lodge
A. E. DICKINSON, 11, Church-street
JOHN WEIR, 5, John-street
WILLIE LANCASTER, 20, Church-street
ROBERT MYERS, John-street

MILLOM.
~~~~~~~

ALICE BLENKINSOPP, Police Station
E. E. ATKINSON, Salthouse-road
J. JACKSON, 3, Cambridge-Terrace
W. J. ATKINSON, 15, Salthouse-road
H. W. JACKSON, Cambridge-terrace
ETTIE WILSON, Moor House
SARAH LIZZIE PORTER, 3, Moor Cottages
MARY ELEANOR STEELE, 11, Moor-terrace

WORKINGTON.
~~~~~~~~~~~~~

D. SMITH, 39, Finkle-street
EDITH ANNIE HARTLEY, 24, Albert-street

EGREMONT.
~~~~~~~~~~

A. H. GILBERTSON, 45, South-street
J. R. GILBERTSON, 45, South-street
SARAH JACKSON, 24, Smithfield
MARGARET JACKSON, 24, Smithfield

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Uncle Sam's Excelsior Band / Names of Boys and Girls will
continue....................................
=========================================================


UNCLE SAM'S EXCELSIOR BAND OF BOYS AND GIRLS IN WEST
CUMBERLAND.....continued.....................................................................



ESKDALE.
~~~~~~~~

MABEL GRAVE, High House
S. E. TYSON, High Ground
HANNAH HIRD, Hollinhow
JOSEPH HIRD, Hollinhow
S. E. GRAVE

CALDERBRIDGE.
~~~~~~~~~~~~~

JONATHAN SHEPHERD, South Lodge, Calderbridge
ANNIE TYSON, Brow Foot
LIZZIE JOHNSTON, Calder Cottages
THOMAS TYSON, Brow Foot
EMILY JOHNSTON, Calder Cottage
JANE A. STEWART, Moss Side

GOSFORTH.
~~~~~~~~~

JOHN BIRNIE, Scot Hall
W. C. HARTLEY, Gosforth Hall
BENN HODGSON, New Mill

PONSONBY.
~~~~~~~~~~

BARBARA TROUGHTON, Town End
LIZZIE ROBINSON, Old Hall
ESTHER TROUGHTON, Town End
SARAH HALL, Stanley Arms
ANNIE GRACE THOMAS, Camomile Cottage
ANNIE HAIL, Westwood Cottage
HANNAH ROBINSON, Old Hall, Ponsonby
ROBERT THOMAS, Camomile Cottage

RAVENGLASS.
~~~~~~~~~~~

JOHN IRWIN, Pennington Arms Hotel
HAROLD IRWIN, Pennington Arms Hotel

BECKERMET.
~~~~~~~~~~

SARAH ANNIE PORTER, Church Square
MARY ELLEN ROBINSON, Church Square
RICHARD WM. SMITH
MARION BROWN, East Croft
ANNIE BELL ATKINSON, Sellafield Station
FLORENCE DIXON, Croft House
ALICE DICKINSON, Barwickstead Lodge
ALICE SMITH
SARAH ANNIE ROBINSON, Beckermet
HAROLD BROWN, East Croft

HAILE.
~~~~~

M. YOWART, Haile School